Devita Eczane
Kurumsal Bize Ulaşın
Genel Bilgi
 
Saç Dökülmesi Hakkında
Anasayfa > Saç Dökülmesi Hakkında

SAÇ YAPISI 

     Saçlar keratin denen proteinden oluşmuştur. Keratin kopmaya ve aşınmaya dayanıklı bir proteindir. Tek bir saç teli kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte 0.05 ile 0.09 mm arasındadır.Saç teli derinin en dış tabakası olan epidermisten çıkar. İnsanları birbirinden ayırdeden çok çeşitli karakteristik özellikler vardır. Saç bu karakteristik özellikler içinde en çok çeşitlilik gösteren yapılardan bir tanesidir. Rengi, şekli, uzunluğu kişiden kişiye farklıdır. Tüm bu doğal çeşitliliğinin dışında insanlar, kendi zevk ve beğenileri doğrultusunda saçlarının görüntüsünü değiştirerek dış görüntülerini tamamlayan bir parçası haline getirirler. Saçın bireyler için ne kadar önemli olduğu yüz yıllardan beri değişen saç şekillerinde de anlaşılmaktadır. Genellikle saç ve gençlik bir arada düşünülen kavramlardır. Buna karşılık erkeklerdeki saç dökülmesi ise daha çok bir olgunluk, bilgelik belirtisi olarak algılanmıştır. Herkes saç dökülmesinin önemini kendisi için karar vermelidir.
Sizin için saç dökülmesi önemli ise ve kaybetmekten hoşlanmıyorsanız bu sayfada aradığınızı bulabilirsiniz.
    
 
    
Saçın iki bölümü vardır:          
                                                                                                  

1) Saç kökü::
Saç teli saç kökünden çıkar. Saç kökü kafa derisinin yağ tabakasına gömülmüştür ve en uçta kalan kısmına “saç soğanı” denir. Saç soğanında ayrıca saça rengini veren melanin pigmentini oluşturan melanosithücreleri de bulunur. Androjenlerin (erkeklik hormonlarının) reseptörleri de bu bölümdeki hücreler üzerindedir.Saç soğanının en alt kısmında dermal papilla denen damar yumağı bulunur. Bu yapı saçların büyümesi ve beslenmesi için çok önemlidir.Her bir saç kökü iç ve dış olmak üzere iki kılıf tarafından çevrelenmiştir.Saç kökünün çevresinde ayrıca saçı kayganlaştıran sebum salgılayan sebase bezleri de bulunur.
2) Saç gövdesi: Saçın derinin dışında kalan kısmına “saç gövdesi” denir.Saç gövdesi keratine dönüşmüş ölü hücreler, bunları bir arada tutan maddeler ve sudan oluşmuştur.

   Saç gövdesi 3 tabakadan oluşmuştur:                                                                                             
Medulla tabakası:
En içte bulunur. Sadece uzun ve kalın saçlarda bulunur.
Korteks tabakası: Ortada bulunur. Keratin liflerden oluşmuştur.Saç teline esneklik, sağlamlık ve renk veren katmandır.
Kütikül tabakası: En dışta bulunur.Renksiz ve incedir.Ölü hücre kalıntılarının 89 kat halinde bir araya gelmesinden oluşmuştur. Saç korteksini korur. 

     SAÇ NEDEN DÖKÜLÜR? 
     Uzmanlar, günde 50-100 adet saç telinin dökülmesini normal sınırlar içerisinde kabul ederken, eğer aşırı miktarda saç kaybı ve saçlarda gözle görülen incelme oluşursa, en kısa zamanda doktora başvurulması gerektiğini bildiriyor. Tüm toplumlarda saçlarla saç şekillerinin sosyal ve kültürel bir önemi vardır. Saç dökülmesiyle karşılaşan bir kişi, kendisini fiziksel ve ruhsal olarak zayıf görmeye başlayarak, bu durumdan kurtulabilmek için değişik yöntemlere başvurabilir. Ancak, saç dökülmesinin nedeni bulunmadan doğru bir tedavi şekli uygulanamaz. Bu nedenle aşırı saç dökülmesi, saç köklerinde zayıflık ve saç tellerinde incelme şikayetleri bulunanların, deri hastalıkları uzman hekimlerine başvurmaları gerekir. Uzmanların verdikleri bilgiye göre, sağlıklı bir insanda saçların yaklaşık yüzde 90'ı sürekli uzama halindedir. Bu büyüme evresi 2-6 yıl kadar sürebilir. Geriye kalan yüzde 10'luk kısım ise, 2-3 ay kadar süren dinlenme evresinde bekler. Bu dinlenme evresi sonucunda saçlar dökülür, dökülen saç köklerinden yeni saçlar büyümeye başlar ve döngü bu şekilde devam eder. Saç dökülmelerinin çoğu da işte bu normal saç büyüme döngüsünden kaynaklanır. Günde 50-100 adet saç telinin dökülmesi ise normal sınırlar içerisinde kabul edilir. Saç dökülmesinin nedenlerini bilmek hem bilinçli davranarak baştan bazı tedbirler almanızı sağlayacak, hem de bir sorun yaşadığınızda doğru tedavi şekli konusunda sizi yönlendirecektir. İşte sizi bu önemli sorundan kurtaracak saç dökülmesinin başlıca nedenleri.
Uygunsuz saç bakımı ve kozmetik ürün kullanımı: Uzmanlara göre; boya, renk açma, düzleştirme veya perma gibi yöntemler, uygun koşullarda yapılmazsa saça zarar verebiliyor. Bu yöntemlerin sık sık veya aynı anda uygulanması da saçı zayıflatıp kırılmasına neden olabiliyor. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastiklerle toplama gibi saç şekillerinin de sıklıkla uygulanmaması gerekiyor. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olabiliyor. Sık sık yıkamak, taramak ve fırçalamak ise saçı kırabiliyor. 

    SAÇIN RENGİNİ VE YAPISINI NELER ETKİLER?   

                                                                           
Saçın farklı renk ve tonları melanin pigmentasyonunun bir sonucudur.
Saçtaki melanin esas olarak saçın etrafındaki melanositler tarafından üretilir. Saç, yaşla birlikte grileşir. Ancak gerçek gri saçlar ileri yaşlara kadar ender görülür; sıklıkla gri saçlar adı verilen saç, beyaz ve pigmentli saçın bir karışımıdır. Grileşmenin erken aşamalarında ani bir pigmentasyon kaybı oluştuğu düşünülmektedir.
Farklı ırklara mensup insanların saçlarının kesitsel görünümünde de farklılıklar olabilir. Beyaz ırktan insanların saç kesiti ovaldir ve saçları kıvırcıklaşma eğilimi gösterir. Afrika ve Karayiplerdeki insanların saç kesiti yassıdır ve saç telleri birbirine dolaşıktır; Asyalı ırklarınki ise genellikle yuvarlak ve düzdür.

      SAÇ DÖNGÜSÜ                                                                                                                         

Saçın yaşam döngüsü 3 fazdan oluşmaktadır:
Anajen (aktif büyüme), katejen (geçiş) ve telojen (dinlenme).Anajen faz yaklaşık olarak 1000 gün, katejen faz birkaç hafta ve telojen faz da yaklaşık olarak 100 gün sürer. Herhangi bir zamanda saçların %5-10'u telojen fazdadır. Kafa derisindeki binlerce farklı saç folikülü herhangi bir zamanda farklı aşamalarda bulunur. Saç her ay ortalama 1 cm kadar olmak üzere 2-6 sene boyunca sürekli büyür ve sonra 2-4 hafta boyunca büyümeyi durdurur. Bu süreden sonra saç dökülür, normalde her gün ortalama 100 saç dökülmektedir. Sağlıklı ve güçlü tırnaklar matriks denen ,saç omurgası sayılan kısmı ile olur. Güçlü , dış ortam şartlarına dayanıklı tırnak ve saç yapısı ancak bu bölgenin güçlendirici etkisine sahip ürünlerle olur. Bu sayede saçlarda hacimli , sağlıklı,parlak ve canlı bir görünüm oluşur. Saçlar dış ortam şartlarına karşı dayanıklı olur.  Saç döngüsü çok yavaş bir süre olduğu için herhangi bir tedavinin yararının görülmesi zaman gerektirir. 
    

 
TIRNAĞIN YAPISI VE GELİŞİMİ


    İnsan tırnağı her bir parmağın distalinde, dorsal yüzeye yerleşmiş bir organ olup, oluşturduğu kompleks yapılarla birlikte tırnak ünitesi adını alır. Tırnak ünitesi tırnak matriksi, tırnak plağı, tırnak yatağı ve kılıfı (distal tırnak kıvrımını örten hiponişyum ve proksimal tırnak kıvrımını örten eponişyum) ile bu yapıları çevreleyen proksimal ve lateral tırnak kıvrımları ile destekleyici iskelet ve yumuşak doku yapılarından oluşur.
Tırnaklar  keratin yapısındadır. Tırnak ünitesinin en önemli bölümü tırnak matriksi olup, tırnak primer olarak matriks tarafından üretilir. Matriksin hasarlanması tırnakta potansiyel kalıcı hasara neden olur. Tırnağın uzaması matrikste, genişlemesi  tırnak yatağında gerçekleşir. Sağlıklı ve güçlü tırnaklar matriks denen tırnağın omurgası sayılan kısmının güçlendirilmesiyle olur. Güçlü dış ortam şartlarına dayanıklı tırnak yapısı ancak bu bölgenin güçlendirici etkisine sahip ürünlerde olur. Bu sayede tırnaklarda  sağlıklı bir görünüm oluşur. Tırnaklar dış ortam şartlarına karşı dayanıklı olur.  Tırnak insanda ve birçok omurgalı hayvanda parmak uçlarının dış bölümünü örten boynuzsu tabakadır. Sağlıklı bir insan vücudunda yer alan 20 parmağın her birinin ucunda yer alması gerekir. Tırnaklar keratin adı verilen sertleşmiş proteinden oluşur. Tırnağın başlangıç kısmında deri ile birleştiği alanda bulunan yarımay şeklindeki beyaz şekle lunula adı verilir.İnsanlarda tırnaklar günde ortalama olarak 0.1 milimetre uzar. (100 günde 1 cm) El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4 - 6 ay, ayak tırnaklarının ise 12 - 18 ay sürer. Tırnakların büyüme süresi kişiden kişiye, yaşa, mevsime, özel bakıma ve kalıtsal özelliklere göre farklılık gösterir. Tırnaklar da tıpkı deri gibi kuruyabilir ve hastalıklar kapabilir. Tırnak yeme huyu ise kişide birçok önemli hastalığın başlamasına sebep olabilir. Tırnak yemeye sebep olan faktörler aşırı gerginlik, sıkıntı ve açlıktır.

 

 


- Horlama nedir?
- Horlama nedenleri nelerdir?
- Horlama nelere sebep olur?
Uzman bilgisi için tıklayınız


- Zayıflama nedir?
- Zayıflama hapları nasıldır?
- Besin takviyeleri nelerdir?
Uzman bilgisi için tıklayınız

 


- Kemik erimesi nedir?

- Kemik erimesi nedenleri nelerdir?
- Kemik erimesi nelere sebep olur?
Uzman bilgisi için tıklayınız

 

- Saç Dökülmesi nedir?
- Saç Dökülme nedenleri nelerdir?
- Saç Dökülmesi nelere sebep olur?
Uzman bilgisi için tıklayınız

 

- Hücre hasarı nedir?
- Hücre hasarı nedenleri nelerdir?
- Hücre hasarı nelere sebep olur?
Uzman bilgisi için tıklayınız 
Devita Facebook Devita Twitter
© 2010 - Site içerisinde yer alan görsel ve yazılı materyal De Vita İlaç'a aittir. Her hakkı saklıdır.
silverturk internet teknolojileri